Dlaczego Video Marketing jest tak ważny?

Dlaczego Video Marketing jest tak ważny?

Autor: admin

by Rafał Kowalewski

Zanim podejmiesz wysiłki w celu pozycjonowania video SEO i optymalizowania zamieszczanych filmów (nie mówiąc już o reklamie w modelu CPV), najpierw musisz zyskać pewność, że video marketing jest dla Ciebie odpowiedni.

Gdybym zamiast pisania tego posta, nagrał filmik, jestem pewien, że przyciągnąłbym większą liczbę odbiorców. Większość osób zgodzi się, że film w kinie zwykle wciąga bardziej niż intrygująca powieść czy komiks oparty na tej samej historii.

Chociaż niektórzy wolą czytać, gdy jesteśmy skupieni na przedstawianiu naszych marketingowych wysiłków jak największej liczbie ludzi, odpowiedzią na nasze potrzeby jest video. Porównajmy różne poziomy zainteresowania, spoglądając na powszechne reakcje na tekst, infografikę i filmiki w sieci. Który z tych nośników jest według Ciebie bardziej skuteczny?

 

1Reakcje-na-content

 

Video Marketing wywołuje uczucia

Treść wizualna, która jest interesująca, niepowtarzalna i wysokiej jakości, wzbudza silne uczucia wśród odbiorców. Przeanalizujmy najczęściej występujące uczucia i emocje, które może wywołać dobrze skrojony video marketing:

1: Zaufanie

Filmiki online mają dużą przewagę nad resztą treści marketingowych: nadają markom ludzkie oblicze. Gdy w Twoim filmiku występują prawdziwi ludzie, zdobywa on zaufanie użytkowników, a ponieważ konkurencja pomiędzy markami rośnie niemal w każdej niszy online, właśnie to zaufanie może mieć ogromne znaczenie.

Spójrz na poniższe video pewnej firmy, które dobrze to obrazuje:

 

 

Przykład z naszego podwórka – odcinek w stylu serii „Jak to działa”.

 

 

2: Ciekawość

Dlaczego ludzie dają się wciągnąć w seriale? Jeśli chcesz wzniecić ciekawość u swoich potencjalnych odbiorców, spróbuj pociąć treść na kilka krótszych filmików. Jest to skuteczna taktyka video marketingu, jeżeli zależy Ci na pozyskaniu nowych subskrybentów. Zawsze kończ swoje filmiki teaserem o tym, czego można spodziewać się w następnym video i/lub wzywającym do działania odnośnikiem do strony zawierającej dalsze szczegóły, o których nie wspomniano w filmie.

To przykładowe video kończy się zwiastunem następnego odcinka w serii:

 

 

Można także na końcu podlinkować do innych realizacji:

 

 

3: Pewność

Gdy potencjalny klient rozważa robienie z Tobą interesów, będzie zwykle poszukiwać opinii innych klientów. Jeżeli masz referencję w formie tekstu wraz ze zdjęciem, imieniem i nazwą firmy klienta, odbiorcy będą przekonani tylko połowicznie. Jeśli jednak zamieścisz opinię klienta w formie filmu, masz ich w garści: będą się zidentyfikować z tą osobą, co przełamie wszelkie obawy, jakie wciąż mogliby mieć.

Następujący filmik jest w stanie wzbudzić uczucie pewności w potencjalnym kliencie w zaledwie półtorej minuty:

 

 

4: Rozrywka

Większość „virali” w Internecie i mediach społecznościowych to filmiki video. Przyjemnie się je ogląda, a niektóre z nich mogą być też niezmiernie kreatywne (np. animacje, śmieszne filmiki). Poszukaj pomysłu związanego z Twoją niszą i wprowadź go w życie z domieszką kreatywności i humoru; to doskonały przepis na powiększenie bazy fanów Twojej marki. Ten rodzaj filmików nie jest łatwy, gdyż wymaga sporo konceptualizacji i wiedzy fachowej. Jeśli już jednak uda Ci się go stworzyć, konkurencja będzie na tyle znikoma, że wyróżni Cię od innych w branży.

Spójrz na ten filmik. Zdobył całą masę lajków tylko dlatego, że jest zabawny:

 

 

Nam też wyszedł niedawno całkiem niezły filmik komediowy:

 

 

 

Dlaczego video marketing w sieci jest tak ważny w roku 2014?

 1. Rosnące statystyki użytkowników: według ReelSEO, 93 procent z 600 przebadanych profesjonalistów branży marketingowej odpowiedziało, że wykorzystywało treści video w 2013 roku, a 82 procent z nich przyznało, że okazały się one skuteczne. Czterdzieści jeden procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych ogląda filmiki w sieci. Pomyśl tylko jak ogromne będzie wykorzystanie filmików online w marketingu cyfrowym w roku 2014!
 2. Więcej treści w krótszym czasie: zakres uwagi internautów maleje każdego roku wraz ze zmianami rodzaju treści udostępnianych w sieci. Video to rodzaj treści cyfrowej, w przypadku której obserwowany jest wzrost wykorzystania, podczas gdy długość pojedynczego filmiku wciąż się zmniejsza. Również ludzie oglądają filmiki w biegu i nie chcą wysilać oczu na czytanie tekstu, szczególnie na tablecie lub telefonie. (UWAGA: Jeśli Twoja baza klientów zlokalizowana jest w miejscu z powolnym połączeniem/wi-fi, scenariusz działania powinien być inny – musisz odpowiednio zoptymalizować swoją strategię marketingu cyfrowego.)
 3. Aplikacje mobilne do udostępniania i odtwarzania video rosną w siłę: W latach 2012 i 2013, przeciętny czas spędzony na oglądaniu filmików podwoił się na telefonach komórkowych i potroił na tabletach. Mobilne aplikacje czatowe takie jak Facebook Messenger czy WhatsApp wciąż zdobywają nowych użytkowników, powiększając ich bazę na całym świecie. Pięćdziesiąt miliardów wiadomości zostanie przesłanych przez te aplikacje w roku 2014 według ibitimes.co.uk. A większość z nich będzie w formie video.
 4. Rosnący trend opowiadania historii poprzez filmy wyjaśniające (explainer videos): W ostatnim czasie gwałtownie wyrósł nowy trend filmów wyjaśniających, wykorzystujących animację bądź prawdziwych ludzi do opowiedzenia historii. Zapoznaj się z tą sporządzoną przez Bena Davisa listą 10 filmów wyjaśniających stworzonych przez startupy. Ten rodzaj video jest doskonały do promowania produktów i usług, ponieważ jest krótki, zabawny i przekazuje Twoje przesłanie marketingowe w niepowtarzalny sposób.
 5. Video w emailach poprawia współczynniki klikalności: Dzięki prostemu użyciu słowa „video” w temacie wiadomości, współczynniki klikalności zwiększyły się o 7 do 13 procent, według 2012 Experian Digital Marketing Trend Report. Więcej statystyk dotyczących email marketingu poprzez treści video znajdziesz w tym poście SmartInsights.
 6. Popularne formaty video

Oto niektóre z popularnych formatów video, które generują zaangażowanie użytkowników lub zwiększają widoczność marki:

 • Opinie klientów w formie video
 • Demonstracje produktów
 • Filmiki „o firmie”
 • Filmiki instruktażowe
 • Samouczki video
 • Wywiady
 • Animacje
 • Kreatywne filmiki z elementami humoru
 • Znane osobistości zachwalające markę
Zademonstrujmy zatem nasz „produkt”, dzieląc się jednocześnie opinią uczestników Search Marketing Day :

 

 

 

Przeczytaj więcej: Dlaczego Video Marketing jest tak ważny? • SEO http://sprawnymarketing.pl/dlaczego-video-marketing-jest-tak-wazny-w-2014-roku/#ixzz47UBB9Fg7