Wpływ ekspozycji towarów na decyzje zakupowe konsumentów

Wpływ ekspozycji towarów na decyzje zakupowe konsumentów

Autor: admin

W dzisiejszych czasach każdy z nas korzysta ze sklepów. Robimy zakupy, bo musimy coś jeść, ubrać się, wyposażyć mieszkanie itd. Kupujemy rzeczy, które są nam niezbędne, ale niejednokrotnie decydujemy się na zakup z innych powodów: dla poprawy humoru, w celu zrobienia miłej niespodzianki dzieciom czy pod wpływem impulsu, zachęceni wyjątkową ofertą lub reklamą.

Odwiedzając sklep, każdy klient otoczony jest wieloma różnorodnymi bodźcami, które mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe. Oprócz kwestii takich jak dobra lokalizacja sklepu, wysoka jakość obsługi czy korzystne ceny na decyzje zakupowe konsumentów wpływa również ekspozycja towarów w danym sklepie.

Efektywna ekspozycja towarów w sklepach

Rozmieszczenie produktów na półkachsklepowych musi być niezwykle przemyślane. Należy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę asortymentu, wielkość i otoczenie sklepu, ale przede wszystkim oczekiwania klientów. Nawet odpowiednia organizacja ruchu w sklepie może mieć wpływ na ostateczne decyzje zakupowe konsumentów.

Klient powinien przejść jak największą część przestrzeni sprzedażowej, spędzając w niej maksymalną ilość czasu. Jednocześnie działania muszą być subtelne, aby wzbudzając w ludziach chęć posiadania sprzedawanych produktów.

Wszystkie działania rozpoczynają się od dokładnej analizy wybranej grupy docelowej. Następnie należy odpowiednio pogrupować produkty na logiczne kategorie, a następnie wyznaczyć miejsce do ich zaprezentowania.

Profesjonalne działania merchandisingowe

Merchandising to koncepcja, która zakłada optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni handlowej do skutecznej komunikacji z klientami dla osiągnięcia określonych celów sprzedażowych. Do najważniejszych celów merchandisingu zaliczamy m.in.:

  • przyciągnięcie klientów do danego punktu handlowego
  • odpowiednie rozmieszczenie produktów na półkach
  • wywołanie zainteresowanie klientów ekspozycją sklepową
  • poprawa wizerunku danego punktu handlowego

Oczywiście to tylko kilka podstawowych przykładów zadań, jakie realizuje merchandising. W praktyce wszystkie te działania wymagają stosownej wiedzy i znajomości rynku. Z tego też powodu chcąc zwiększyć sprzedaż poprzez ekspozycję towarów i organizację przestrzeni w sklepie warto nawiązać współpracę ze specjalistami. Profesjonalne agencje merchandisingowe zapewniają kompleksowe wsparcie w tym zakresie, ułatwiając osiąganie wyznaczonych celów za sprawą kształtowania przestrzeni sprzedażowej.