Specyfika i potencjał leasingu pracowniczego

Specyfika i potencjał leasingu pracowniczego

Autor: admin

W bardzo wielu współczesnych przedsiębiorstwach istnieje duża rotacja pracowników na wszelkich szczeblach. Rotacja na stanowiskach najniższego stopnia jest czymś dość powszechnym i większość firm jest na nią przygotowana, jednak już w przypadku stanowisk specjalistycznych czy managerskich znalezienie odpowiedniego pracownika bywa sporym wyzwaniem. W każdej z tych sytuacji dogodnym rozwiązaniem może okazać się leasing pracowniczy.

Korzyści wynikające z leasingu pracowniczego

 

Leasing pracowniczy przede wszystkim odciążą pracodawców od konieczności przeprowadzania skomplikowanych niekiedy procesów rekrutacyjnych w celu znalezienia odpowiedniej osoby na nieobsadzone stanowisko. Profesjonalne agencje świadczące usługi z zakresu leasingu wykonują całą pracę związaną z rekrutacją i wstępną selekcją, przedstawiając swoim klientom kandydatów najpełniej spełniających ich oczekiwania. Rolą przyszłego pracodawcy jest wytypowanie najlepszego pracownika spośród przedstawionych przez agencję.

Leasing pracowników sprawdza się w bardzo wielu sytuacjach, gdy dochodzi do konieczności znalezienia pracownika z określonymi kompetencjami. To idealne rozwiązanie, gdy trzeba wykonać jednostkowe, unikalne zlecenie lub wypełnić tymczasowe braki kadrowe. Często w ramach leasingu zatrudniani są pracownicy do zadań wymagających ściśle określonych, specjalistycznych kwalifikacji.

 

Leasing pracowniczy z firmą EMBI MARKETING

 

Agencja EMBI MARKETING specjalizuje się w leasingu pracowniczym. Współpracujemy z przedsiębiorstwami działającymi w różnych branżach, pomagając im szybko i wygodnie znajdować niezbędnych pracowników. Ich zatrudnienie reguluje ustawa o pracy tymczasowej. Pracownicy tymczasowi podpisują umowę z agencją pośredniczącą między nimi a pracodawcą. Leasing może być też realizowany w ramach delegowania pracowników, czyli wypożyczania ich między firmami. Taki pracownik bierze urlop bezpłatny u swojego pracodawcy na czas pracy u tego drugiego. Rozwiązanie to jest mniej popularne w Polsce, ale w przypadku wielu przedsiębiorstw również może okazać się korzystnym rozwiązaniem.