Współpraca z celebrytami

Łatwo można zauważyć, że w natłoku reklam i działań promocyjnych, targetowany konsument dzisiaj najczęściej unika treści, którymi jest codziennie bombardowany. Na pewno też chętnie przełączasz reklamy, gdy zaczynają je puszczać w trakcie Twojego ulubionego programu. Wszyscy w branży reklamowej zastanawiają się dziś – jak dotrzeć z reklamą do konsumenta w nienachalny i nie powodujący niechęci sposób?

 

Kluczowe podczas projektowania kampanii promocyjnej, jest przyglądnięcie się grupie docelowej. Sprzedajesz produkty spożywcze? Doskonałym targetem reklamowym będą widzowie programów kulinarnych i promujących zdrowe żywienie.

Twoja branża to produkty gospodarstwa domowego? Wszyscy wiemy, że kluczową decyzję w tej kwestii podejmują kobiety prowadzące dom – świetnie sprawdzi się kampania bazująca na tej części rynku.

Masz w ofercie jakiś innowacyjny produkt? Może warto byłoby go pokazać szerszej publiczności z wykorzystaniem osób z programów telewizyjnych?

 

Powyższe pomysły mają jedną cechę wspólną – każda z grup docelowych, identyfikuje rynek poprzez którąś osobowość medialną. Czyli mówiąc wprost – kojarzy ją z jakąś twarzą.

 

Kulinaria? Ostatnio królowała Magda Gessler, Modest Amaro i inne osoby związane bezpośrednio z telewizyjnymi programami kulinarnymi. Aktualnie rynek jest już przesycony treściami z nimi związanymi i teraz branża skupia się na bardziej alternatywnych osobach, które rzadziej są kojarzone z komercyjnymi przedsięwzięciami.

AGD, innowacje? Świetnie sprawdzi się twarz kojarzona z programem 'Gadżet', 'Pani Gadżet' itp.

Artykuły samochodowe? A co, jeśli Twoje produkty polecałby sam Krzysztof Hołowczyc?

 

Promocja związana z celebrytami i rozpoznawalnymi medialnie osobami, to jeden z nowszych i bardziej popularnych dzisiaj trendów.

 

Po co takie kampanie?

Opracowanie przygotowane z inicjatywy przedsiębiorstwa BzzAgent „A Field Guide to Brand Advocates” wynika, iż ambasadorzy marki posiadają klika szczególnych cech:

 

w przypadku osób dostępnych kanałami elektronicznej komunikacji, często pomagają w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego produktu – 73%

 

są niepodważalnym autorytetem w dziedzinie informacji konsumenckiej – 67%

 

komunikują się z innymi informując o najnowszych produktach i markach – 63 %

 

kształtują opinię o marce i wpływają na decyzję zakupu – 57%.

 

Jak dobieramy osoby do tego rodzaju kampanii?

 

  • najpierw przyglądamy się marce, jej cechom, właściwościom rynkowym, mocnym i słabym stronom, konkurencji branżowej obecnej on-line i tej obecnej na półce sklepowej w sąsiedztwie Twojego produktu.

  • wspólnie tworzymy profil konsumenta, do którego z przekazem chcemy dotrzeć, przyglądamy się jego preferencjom, kanałom poszukiwania informacji, stylowi życia, sposobom spędzania wolnego czasu.

  • Wybieramy kanały promocji, rozkładamy siły na różne środowiska – blogosfera, media społecznościowe, youtube, telewizja, kampanie ATL, BTL, prasa itp. – nie zapominamy o niczym. Znając już drogi dotarcia do konsumentów, następnie

  • Selekcjonujemy wizerunki danych osoby pod kątem planowanej kampanii – przyglądamy się jej osobowości, charakterowi, ekspozycji medialnej, ulubionym środowiskom medialnym (jedna osoba będzie chętniej pisać blogi, inna publikować filmy a jeszcze inna będzie preferować udział w programach TV); ważne są też proste cechy demograficzne takie jak wiek, płeć, posiadanie rodziny, jak i wszelkie przypisywane postaci skojarzeni, czyli wszystko co buduje w oczach odbiorców wizerunek danej postaci.

  • Ustalamy budżet kampanii; pominięcie tego etapu jest możliwe tylko w przypadku charytatywnej współpracy.

  • Autentyczność i spójność wizerunku; gdy ktoś jest kojarzony z pewnym stylem życia czy wartościami (bo np. taki ma styl gry jako sportowiec albo takie role filmowe wybiera, taki ma język, taki sposób komunikacji z mediami, taki jest w życiu prywatnym), jest wysoce prawdopodobne, że dobrze dopasowując kampanię do tej osoby (i odwrotnie: osobę do kampanii) będzie ona skutecznie i prawidłowo promowała markę a odbiorcy tych działań nie będą mieli wrażenia niespójności, konfuzji, które grożą przy wyborze postaci o mniej stabilnym, lub mało autentycznym wizerunku.

  • Sprawdzamy najbliższe, znane plany zawodowe takich osób. Chodzi o najbliższe role w przypadku aktora, miejsce (klub, kraj) w którym planuje kontynuować karierę oraz plany kluczowych zawodów w przypadku sportowca, plany celebrytów związane z programami telewizyjnymi itp.

  • Weryfikujemy ryzyko pogorszenia wizerunku wybranych ambasadorów, wybieramy najmniej ryzykowne.

 

Chciałbyś sprawdzić, jak ambasador marki może pomóc Twojej firmie? 

Chętnie przedstawimy Ci bezpłatnie pomysły na takie działania, wystarczy że do nas napiszesz.